Tadeusz Stefaniak


Tadeusz Artur Stefaniak, urodzony 29 lipca 1960 roku w Strzelinie, to wybitna postać w polskim świecie nauki. Jako doktor habilitowany w dziedzinie nauk o kulturze fizycznej, specjalizuje się w metodyce treningu sportowego. Jego pasja do edukacji zaowocowała długoletnią współpracą z Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, gdzie pełni rolę nauczyciela akademickiego.

W ciągu swojej kariery Stefaniak przyczynił się do rozwoju wiedzy na temat skutecznych metod treningowych oraz ich aplikacji w praktyce.

Życiorys

Tadeusz Stefaniak urodził się w 1960 roku w Strzelinie, znajdującym się na Dolnym Śląsku. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego o profilu biologiczno-chemicznym, podjął studia na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, które zakończył w 1983 roku. W tym czasie zdobył uprawnienia instruktorskie w takich dziedzinach jak boks, pływanie oraz podnoszenie ciężarów.

Po ukończeniu edukacji przez rok pełnił rolę nauczyciela wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 74 we Wrocławiu. W 1984 roku rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w Katedrze Sportów Walki swoją macierzystej uczelni. W 1986 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie religioznawstwa i etyki na Wydziale Filozoficzno-HistorycznymUniwersytetu Wrocławskiego.

W 1992 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk o kulturze fizycznej, prezentując pracę zatytułowaną „Problemy życiowe polskich sportowców po zakończeniu kariery zawodniczej”, której promotorem był prof. Gabriel Łasiński. Natomiast w 2009 roku Rada Wydziału Wychowania Fizycznego wrocławskiej AWF nadała mu stopień doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej na podstawie rozprawy dotyczącej „Dokładności odtwarzania zadanej siły przez zawodników sportów walki”.

W tym samym roku przyjęto go na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Katedrze Dydaktyki Sportu. W 2010 roku został nominowany na dyrektora nowo powstałego Instytutu Sportu na Wydziale Wychowania Fizycznego, a po przekształceniu tego instytutu w samodzielny Wydział Nauk o Sporcie w 2012 roku objął funkcję jego pierwszego dziekana.

Oprócz działalności w uczelni, od 2002 roku jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Motoryki Sportowej (International Association of Sport Kinetics) oraz Polskiego Towarzystwa Naukowego Kultury Fizycznej. Od 2005 roku pełni funkcję konsultanta ds. kultury fizycznej w ogólnopolskim miesięczniku Men’s Health.

Dorobek naukowy

Tadeusz Stefaniak to znana postać w świecie naukowym, która może poszczycić się imponującym dorobkiem. Jego wkład obejmuje blisko 66 prac oryginalnych, dwie książki oraz 35 komunikatów zjazdowych.

W swoich badaniach koncentruje się na optymalizacji kształtowania siły w procesie ontogenezy, biorąc pod uwagę różne aspekty koordynacyjne. W ramach tych zainteresowań podejmuje tematykę różnicowania kinestetycznego oraz jego związku z kształtowaniem sprawności sensomotorycznej.

Warto również podkreślić, że Tadeusz Stefaniak posiada uprawnienia trenera I klasy zarówno w kulturystyce, jak i w boksie, co świadczy o jego praktycznym doświadczeniu w dziedzinie sportu.

Przypisy

  1. Dokładność odtwarzania zadanej siły przez zawodników sportów walki w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 20.11.2013 r.]
  2. Problemy życiowe polskich sportowców po zakończeniu kariery zawodniczej w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 20.11.2013 r.]
  3. a b Biografia na stronie Akademii Wychowania Fizycznego [on-line] [dostęp 20.11.2013 r.]
  4. Dr hab. Tadeusz Artur Stefaniak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 20.11.2013 r.]
  5. a b c Biografia w "Życiu Akademickim", piśmie Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, nr 125/2012, s. 16. zycie.awf.wroc.pl. [dostęp 20.11.2013 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":

Adam Jan Karpiński | Andrzej Mazur (entomolog)

Oceń: Tadeusz Stefaniak

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:12