Wiesław Cichy, urodzony 3 marca 1957 roku w Strzelinie, jest znaczącą postacią w polskim świecie sztuki, znanym zarówno z ekranów kinowych, jak i scen teatralnych.
Jego praca obejmuje różnorodne formy, w tym film, telewizję, teatr oraz dubbing, co czyni go wszechstronnym aktorem wśród współczesnych artystów.
Życiorys
„Wiesław Cichy zadebiutował w 1977 roku na scenie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, gdzie wystąpił w przedstawieniu Szczęśliwy motyl Ireny Jurgielewiczowej pod reżyserią Zygmunta Smandzika. W 1982 roku ukończył studia na Wydziale Lalkarskim PWST w Krakowie, który znajduje się w Wrocławiu. Dodatkowo, w 1991 roku zdał egzamin eksternistyczny, co umożliwiło mu wykonanie zawodu aktora dramatu.
W trakcie swojej kariery artystycznej był związany z wieloma prestiżowymi instytucjami teatralnymi. Przygodę z teatrem kontynuował w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, a następnie występował w Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu. Zagrał również w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Oprócz tego swe umiejętności artystyczne doskonalił w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
Od 1 października 2017 roku jest aktorem Wrocławskiego Teatru Współczesnego, gdzie nadal rozwija swoje artystyczne umiejętności i występuje w różnych produkcjach teatralnych.
Ważniejsze role
Filmy i seriale
Wiesław Cichy to aktor, który zdobył szerokie uznanie w polskim przemyśle filmowym i telewizyjnym, występując w wielu ważnych produkcjach. Jego kariera sięga lat 90-tych i od tego czasu zagrał w szeregu pamiętnych rolach. Jego pierwszy istotny występ miał miejsce w 1993 roku w filmie Jańcio Wodnik, gdzie odegrał rolę Umarlaka.
W latach 1999–2000 Cichy zyskał nowych fanów jako mecenas Grzegorz Pestka w serialu Czułość i kłamstwa. Jego rola w kultowym serialu Pierwsza miłość od 2004 do 2021 roku, jako młodszy inspektor, a później nadinspektor J. Butz, komendant Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, mogła być jedną z najbardziej rozpoznawalnych.
Inne produkcje, w których miał znaczące role, to Tancerze (2009-2010) jako Henryk Molenda, oraz Zwerbowana miłość (2009) gdzie zagrał Jastrzębskiego. W latach 2010-2011 Cichy pojawił się w Barwy szczęścia w roli profesora Mazura, wykładowcy Magdy.
W swoim dorobku artystycznym ma także występy w takich produkcjach jak Nie ten człowiek (2010), Galeria (2011-2013) oraz Szpilki na Giewoncie (2011) w roli burmistrza Zakopanego. W 2012 roku wystąpił w Lekarzach jako ojciec Matyldy i Klary oraz w Sęp jako Bronisław Derkacz. Jako sędzia Bukowski zagrał w Prawo Agaty (2012–2015) i wystąpił jako major Wolski w Czas honoru (2013).
Waldemar Cichy miał także odgrywające znaczenie role w produkcjach takich jak Wataha (2014) jako generał Hupoł oraz O mnie się nie martw (2014-2019) jako prokurator Górecki. W 2016 roku widzowie mogli zobaczyć go jako Pierwszego sekretarza w Jestem mordercą, a także jako archiwistę IPN w Komisja morderstw.
W późniejszych latach aktor pojawił się w Drogi wolności (2018) jako kapitan Ambroziewicz, w Plagi Breslau (2018) – oficer CBŚ, oraz w Zabawa, zabawa (2018) jako Adam Leszczyński, prezes Izby Lekarskiej. W ostatnich latach zagrał również w Komisarz Alex (2019) oraz Solid Gold (2019) jako minister.
Jego repertuar obejmuje także występy w filmach takich jak 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy (2020) jako sędzia Nowiński oraz Bez skrupułów (2020) w roli ministra. W 2020 roku zagrał ubeka w Osiecka oraz Jana Bartosiewicza, ojca Pawła w Stulecie Winnych.
Teatr Telewizji
Wiesław Cichy to także aktor teatralny, który z powodzeniem zagościł na deskach Teatru Telewizji. Już w 1997 roku zagrał w spektaklu Człowiek, który był czwartkiem jako Buttons. Jego talent można było podziwiać również w Rewizorze (2005) w roli Horodniczego oraz w Wschody i zachody miasta (2005) jako Jewgienij Kossobuckij, radziecki generałmajor. W 2009 roku do jego dorobku dołączyła rola Dantona w spektaklu Sprawa Dantona.
Dubbing
W dorobku artystycznym Wiesława Cichego można znaleźć wiele interesujących projektów, szczególnie w dziedzinie dubbingu. Poniżej przedstawiamy wybrane tytuły, w których miał okazję uczestniczyć:
- 2007: Księżniczka słońca,
- 2009: Włatcy móch: Ćmoki, czopki i mondzioły.
Nagrody
W dorobku Wiesława Cichego znajduje się wiele uznawanych nagród, które stanowią świadectwo jego talentu i umiejętności aktorskich.
- 1992: Wojewódzka Nagroda Artystyczna (Opole),
- 2006: Nagroda za rolę Józefa Rybka w przedstawieniu Mariusza Sieniewicza „Wszystkim Zygmuntom między oczy” w Teatrze Polskim we Wrocławiu podczas 5. Festiwalu Prapremier Teatralnych w Bydgoszczy,
- 2007: Nagroda za rolę Tadka w przedstawieniu „Osobisty Jezus” w reżyserii Przemysława Wojcieszka z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, przyznana na VII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu,
- 2007: Wyróżnienie za rolę Tadka w „Osobisty Jezus” w reżyserii Przemysława Wojcieszka w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy w XIII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej,
- 2008: Nagroda za pierwszoplanową rolę męską za rolę Dantona w „Sprawie Dantona” w reżyserii Jana Klaty z Teatru Polskiego we Wrocławiu podczas 33. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka polska”,
- 2009: Tytuł Najlepszego Aktora za rolę Dantona w spektaklu „Sprawa Dantona” w reżyserii Jana Klaty z Teatru Polskiego we Wrocławiu na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.
Przypisy
- Wiesław Cichy. Wrocławski Teatr Współczesny. [dostęp 10.01.2021 r.]
- a b Wiesław Cichy, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 10.01.2021 r.]
- a b c Wiesław Cichy w bazie filmpolski.pl
- Wiesław Cichy w bazie Filmweb
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Sławomir Kiełbus | Sebastian Jaworski | Andrzej Wysakowski | Alicja Sinicka | Romuald KriegerOceń: Wiesław Cichy